Богородичний храм у селі Печері на Вінниччині

 

Побудували храм у селі Печера 1764-го року. Освятили його на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Архітектурно церква виконана в традиційному для України стилі церковного дерев’яного зодчества козацької доби. Тризрубна храмова споруда з окремо поставленою дзвіницею була типовим явищем для правобережної України.
Ініціювала будівництво храму місцева козацька громада: і до сьогодні на території храму збереглися поховання із традиційними козацькими хрестами.
Дві з половиною сотні літ до храму Різдва Богородиці ходять на молитву віряни. Лише на кілька років тут одного разу припинилася молитва.
 Важко зрозуміти, навіщо потрібно було зносити половину дзвіниці, адже споруда після того стала зовсім непридатною для експлуатації. У такому вигляді вона простояла кілька десятиліть, скоріше нагадуючи собою сторожову вежу. За відновлення споруди громада віруючих змогла взятися лише 2003 року.
Печерський храм Різдва Божої Матері залишився єдиною дерев’яною пам’яткою часів козаччини, що прикрашає береги Південного Бугу. Сьогодні церкви такого стилю в Україні практично не зводять. Тризрубна дерев’яна споруда – то привілей козацької старовини. Колись подібні храми стояли майже в кожному українському селі, сьогодні від них залишились одиниці.

,

Усього кілька років Печера була регіональною столицею, але цей період дав поштовх селищу для його подальшого культурного, духовного та економічного розвитку. Тут до цього часу зберігся парк, закладений ще 1682-го року. Парк прикрашають липові алеї, кам’яні глиби та штучні ґроти.
Наприкінці 19-го століття зелений куточок Печери розширили тодішні володарі селища – Костянтин та Яніна Потоцькі. На їхнє замовлення київський архітектор Владислав Городецький звів у парку родинну усипальницю Потоцьких.

,

Ще в період суворого Середньовіччя, під час нападу ворогів, подоляни ховалися тут від непроханих гостей. Гірські коридори і дали назву сусідньому селищу.
  Село Печера стоїть на майже суцільному кам’яному плато. Каменем вкрито тут і дно Південного Бугу. Проходячи через товщу українського кристалічного щита, ця ріка утворила на своєму шляху цілу низку каньйонів і порогів.
Разом зі старовинними замками, палацами, храмами та монастирями, що до сьогодні збереглися вздовж берегів річки, каньйони та пороги Південного Бугу роблять Подільський край особливо привабливим куточком на карті сучасної України.

,

Поделиться: