Успенський собор в Одесі

 

Успенський собор міста Одеси з середини двадцятого століття став кафедральним храмом Одеської єпархії. Відтоді ж у ньому зберігається і головна святиня Одещини – Касперівська ікона Божої Матері.

Будівництво собору на честь Успіння Пресвятої Богородиці розпочалося тисяча вісімсот п’ятдесят п’ятого року. А через чотирнадцять років у квітні тисяча вісімсот шістдесят дев’ятого храм освятили. Одеський Успенський собор на той час був  одним із найбільших храмів Російської імперії. Висота його дзвіниці сягає п’ятдесяти шести метрів, а всередині можуть розміститися понад п’ять тисяч осіб. Крім верхнього Успенського храму, собор має ще нижній – освячений в ім’я святителя Миколая Мірлікійського.

Тисяча дев’ятсот тридцять другого року після того, як радянська влада зруйнувала місцевий кафедральний собор, Успенська церква стала кафедрою правлячих архієреїв Одеської єпархії. Але богослужіння у храмі тривали недовго: наприкінці тридцятих років влада закрила його. Так простояв собор до Великої Вітчизняної війни, коли бомбою було пошкоджено його центральну баню. Жителі Одеси відремонтували купол, і невдовзі відновилися  богослужіння, що не припиняються і донині.

В Успенському соборі зберігається головна святиня православного півдня України – Касперівська ікона Божої Матері. Історія цього образа цікава: він був родинною реліквією поміщиків Касперових із Херсонського повіту. Одного разу хазяї помітили, що вже досить потемніла від часу ікона раптом оновилася, а згодом від неї стали творитися й інші чудеса. Коли тисяча вісімсот п’ятдесят четвертого року під час Кримської війни об’єднаний флот Англії, Франції, Туреччини та Італії блокував Одесу, віруючі одесити з надією, що Богородиця їм допоможе, принесли Касперівську ікону в місто. Перед чудотворним образом молилися вдень і вночі, а на свято Покрови архієпископ Одеський Іннокентій (Борисов) у присутності багатьох городян відправив перед нею молебень. Увечері того ж дня флот, що тримав місто в облозі кілька місяців, відступив від Одеси.

Відтоді Касперівський образ вважається заступником усього одеського Причорномор’я. Свято Касперівської ікони Пресвятої Богородиці відзначається за новим стилем дванадцятого липня. Цього дня до Успенського собору, де зберігається нині ікона, приїздять тисячі віруючих з усіх куточків православного світу, щоб вклонитися чудотворному образу та попросити у Пречистої Діви Її небесного заступництва.

Покров Пресвятої Богородиці ніколи не залишав Одеси. Божа Матір захищала місто не лише в періоди воєнних лихоліть, але й у післявоєнні часи, коли віруючі змушені були постійно відстоювати свої права.

Довгі десятиліття, коли більша частина православних святинь Одеси перебувала у занепаді, православне життя цього міста було зосереджено навколо храму на честь Успіння Богородиці. У різні роки його гостями були Предстоятелі більшості Церков православного світу. Тут відбувалися канонізації подвижників віри дев’ятнадцятого та двадцятого століть, що звершували своє служіння на одеській землі: святителя Іннокентія Херсонського та преподобного Кукші Одеського.

У страшні воєнні роки і протягом неспокійних десятиліть релігійних переслідувань, Успенський собор був для віруючих одеситів тим ковчегом спасіння, у якому вони завжди могли сховатися від житейських бур та негараздів. І сьогодні цей храм, як і раніше, продовжує виконувати цю високу місію.

Поделиться: