Воздвиженський монастир в селищі Старий Чорторийськ, що на Волині

 

Село Старий Чорторийськ розташоване на Волині, на кордоні з Рівненською областю. Простяглося воно на високому березі Стирі, який прикрашає головна святиня Чорторийська – Хрестовоздвиженський чоловічий монастир.

Перша писемна згадка про містечко Чорторийськ зустрічається в XI столітті в «Літописі Руському». У ХІІІ столітті Чорторийськ був уже значним поселенням і мав могутню оборонну систему. Відомостей про перший православний монастир, що постав на цих землях, сьогодні не залишилося. Відомо лише, що заснували його видатні захисники православної віри на землях Волині – князі Чорторийські, і присвятили святій Трійці.

За князів Чорторийських містечко досягло свого найбільшого розквіту, воно стало духовним осередком усього волинського Полісся. За кілька століть панування на Волині князі Чорторийські звели багато храмів і монастирів, зокрема й у княжому місті.

Від старого Троїцького монастиря сьогодні не залишилося нічого. А історія нинішньої – Хрестовоздвиженської – обителі розпочинається 1997-го року. Її було засновано рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви. Монастир розташувався на історичних пагорбах, де свого часу стояв княжий замок і було міське укріплення. Архітектурний ансамбль нової обителі складається з дерев’яного храму на честь Успіння Божої Матері (донедавна – сільського парафіяльного храму) та Хрестовоздвиженського собору, пам’ятки архітектури 18 століття.

Красень собор було зведено на місці старовинного дерев’яного храму 17-го століття, що згорів під час пожежі. Проте й до нової святині доля виявилася не надто милостивою. Храм постраждав під час Першої світової війни, коли через ці місця проходила лінія фронту. А в 60-х роках минулого століття, під час хрущовських гонінь на Церкву, собор у вірян відібрали.

Нині цей чудовий витвір наших предків відроджується у своїй колишній величі. Майже десять років тривали реставраційні роботи, але тепер, коли бачиш його красу, складно повірити, що недавно собор стояв зовсім занедбаний. Його відновлення – це копітка робота багатьох людей.

Божественну літургію відправляють в Успенському храмі щодня. Ця невеличка затишна церква діяла для вірян навіть за радянських часів. Сьогодні Успенський храм – центр богослужбового життя православних іноків Старого Чорторийська.

У лісі, за півтора кілометра від обителі, пасіка – гордість монастирського господарства. Тож братія та паломники завжди можуть поласувати запашним медом.

Неподалік від обителі розташувалася Рівненська атомна електростанція. Однак це сусідство зовсім не псує чарівного краєвиду давніх пагорбів Старого Чорторийська. Річка Стир, що звиваючись, мов стрічка, простяглася уздовж селища, надає цій місцевості неповторного волинського колориту, за який завжди цінували й любили Волинь усі, хто колись потрапляв на її землі.

Розташована на високих пагорбах, оточена річкою, сьогодні Чорторийська обитель є справжньою цитаделлю – не фізичною, а духовною. У пошуках вічної правди до храмів Старого Чорторийська сходяться шляхи сотень паломників. Тут вони знаходять той душевний спокій і сердечну втіху, яких так прагне кожна християнська душа. 

Поделиться: