Петро-Павлівський храм у селищі Жовква, що на Львівщині

 

Чи не найбільшою і найвеличнішою храмовою спорудою серед зведених на Галичині за останнє десятиліття є Петро-Павлівський храм у місті Жовкві, що під Львовом. Сьогодні при ньому діє одна з найактивніших православних парафій на Львівщині.

Православна громада Жовкви розпочала будівництво власного храму 1991-го року. До цього богослужіння проходили в одному зі старовинних храмових приміщень міста, яке 1989 року перейшло до греко-католицької общини.  У ті непрості часи православні віруючі Жовкви одностайно вирішили – вони залишаються у лоні Матері-Церкви і будують для себе величний собор. Православне населення міста згуртувалося навколо спільної мети – якомога швидше спорудити новий храм. 4 листопада 1990 року був освячений хрест та наріжний камінь фундаменту. А 1991-го після святкування Великодня розпочали копати котлован під будівництво храму. Працювали всі: і молоді, і старі. І нова храмова споруда постала за рекордно стилі строки.

І по нині Петро-Павлівський храм Жовкви є центром літургійного життя для православних віруючих з усього краю. Кожної неділі та на свята сюди приходять сотні вірних, аби у спільній молитві попросити в Господа милості. Нині православна парафія Жовкви настільки численна, що на великі свята просторий храм не в змозі умістити всіх богомольців, а тому частина з них молиться просто неба. У церковному хорі громади співають місцеві школярі. А після богослужіння діти тут же, у храмі, вивчають Закон Божий.

1999 року храм був розписаний зсередини, від чого став ще більш святковий та урочистий.

Головні святині Жовкви – це частинки мощей почаївських святих: преподобних Іова та Амфілохія.

Як окреме місто Жовква відома з кінця 16 століття. Назва міста походить від прізвища власника цих земель коронного польського гетьмана Станіслава Жолкевського. Хоча за минуле століття, внаслідок варварського ставлення до історичної спадщини, Жовква втратила більшу частину своїх пам’яток. Хоча історичний центр зберігся майже неушкодженим. Головною прикрасою і понині є старовинний замок та кріпосні мури.

Церковна архітектура Жовкви свідчить про релігійне різнобарв’я цього краю. Та  попри домінування католицизму, храмові споруди міста завжди мали яскраво виражені православні мотиви.

Незважаючи на складні політичні та матеріальні обставини, православні жителі Жовкви створили такий храм, який по праву можна вважати гордістю усієї православної Галичини.

Поделиться: