Вознесенська Деміївська церква у Києві

 

Навряд чи знайдеться такий киянин, який не знав би про невеличку Вознесенську церкву, що в народі більше відома як Деміївська. Цей храм був побудований 1882 року у предмісті Києва – селещі Деміївка. Саме у ті часи київське передмістя стало жваво розвиватися.

Невелика Деміївка, що на південний захід від Києва, по дорозі на Васильків, була в ті роки поселенням працівників навколишніх новостворених заводів. Люди відчували гостру потребу у власному храмі, тому що найближчі церкви не могли вмістити всіх молільників. Саме для деміївчан і збудували дерев’яний храм на честь Вознесіння Господнього.

Невдовзі після його освячення стало зрозуміло, що храм не може вмістити всіх парафіян. Тому 1900 року було вирішено розширити церкву з західного і південного боків, завдяки чому приміщення збільшилося майже вдвічі. Тоді ж дерев’яні стіни церкви обклали цеглою.

1907 року відбулася подія, завдяки якій храм став загальновідомим. 25 липня тут вінчалася з Климентом Квіткою всесвітньо відома українська поетеса Леся Українка. Пізніше саме цей історичний факт неодноразово рятував храм від знищення в атеїстичну добу.

З початку ХХ сторіччя Деміївка входить до складу Києва. Це зумовило ще інтенсивнішу забудову колишнього поселення. Особливо важко відстоювати право на існування парафії довелося після революції. Сусідні території поступово забудовувалися висотними будівлями, і храм опинився ніби у кам’яній пастці. Бачачи ласу ділянку землі, сусіди добивалися знесення цієї, як тоді багатьом здавалося, непотрібні «культової споруди». У ті роки віруючі кияни мужньо виступили на захист свого рідного храму.

Попри всі труднощі, які переслідували церкву протягом усього її існування, вона жодного разу не закривалася: з моменту освячення і до сьогодні тут постійно відбуваються богослужіння. Протягом кількох останніх десятиліть Божественна літургія, крім понеділка, відправляється тут щодня.

Сьогодні стіни Вознесенської церкви прикрашені зсередини багатими розписами, виконаними за мотивами розписів Віктора Васнєцова у київському Володимирському соборі. Завдяки такому внутрішньому оздобленню, скромна церква набула особливого домашнього затишку.

Сьогодні колишнє село – це потужний індустріальний, транспортний і науковий центр Києва. Крім кількох столичних заводів, тут є Центральний київський автовокзал та головне книгосховище держави – Національна бібліотека імені Вернадського.

Один із найкращих столичних парків – Голосіївський, теж у цьому районі. Незважаючи на нові забудови, він і досі вабить до себе киян та гостей столиці. Та все ж найдавніша і найголовніша пам’ятка району – Вознесенська церква . Деміївський храм, як і колись, нагадує нам про старий Київ з його передмістями і робітничими поселеннями. Вознесенська святиня ось уже понад сторіччя  –  це душа і серце старовинного київського передмістя, історична назва якого – Деміївка.

Поделиться: