Наші святині. Православні храми Херсона

 

Заснований 1778-го року православний Херсон пишається своїми церквами і соборами. Храми були одними з перших капітальних споруд міста, бо потребу в них гостро відчули його мешканці. Успенський собор став одним із перших православних храмів, зведених у Херсоні. Ініціювала спорудження купецька громада міста.

Кошти на зведення Успенського собору виділили купці Петро Фендріков та Іван Сизарьов. Освятили храм 1798-го – через 12 років після початку його будівництва. Усередині храму було встановлено розкішний іконостас, прикрашений різьбленим декором. Через 30 років після освячення, Успенській церкві було надано статус соборного храму міста. У 50-х роках ХІХ ст., Успенський собор став кафедральним.

Перша половина ХХ століття стала чорною сторінкою в історії нашої Церкви. Однією з перших жертв нових післяреволюційних часів у Херсоні став його кафедральний собор. Цікаво, що формально підставою для закриття храму послужило відповідне рішення загального зібрання вантажників Херсонського порту. Визначну пам’ятку архітектури розграбували, а соборний купол та дзвіницю – знищили.

З храму, який вважався душею міста та його символом, зробили…  спортивну залу.. Довгі десятиліття віруючі херсонці з болем у душі споглядали на поступове нищення рідного храму. Час для відродження настав на початку 90-х років, коли приміщення передали громаді віруючих.

Архітектурне розмаїття херсонських храмів свідчить про багату та різнобарвну історію і самого міста. Тут переплелися український, російський, грецький та римський стилі. Саме місто було засноване у XVIII столітті на високих берегах Дніпра, на щойно приєднаних до Росії причорноморських землях, як південний форпост країни. Тут певний період проживали видатний полководець Олександр Суворов та святий Феодор Ушаков. Не дивно, що перший храм в Україні, освячений в ім’я святого адмірала після його канонізації, постав саме у Херсоні. Зводячи нові святині, жителі міста не забувають і про свої найстаріші храми. Сьогодні завершується реконструкція першого храму Херсона, зведеного на території його фортеці – собору святої Катерини. Символом духовного одужання міста після десятиліть безбожництва можна вважати і відродження соборного храму Херсона – собору Успіння Божої Матері. Ключовим моментом у його реставрації стало увінчання куполу позолоченим хрестом – його висота сягає понад шість метрів.

З увінченням соборного куполу святим хрестом жителі Херсону не лише отримали завершеної форми собор, головне це те, що місто нарешті виправило історичну несправедливість. Хрест над головним собором відтепер свідчитиме про повернення нинішнього покоління до віри своїх батьків, про усвідомлення ними помилок їхніх попередників, нарешті, про всеперемагаючу і всеохоплюючу силу Христової проповіді на землях православної України – від її заходу до сходу, від центральних регіонів до благословенних земель південного Причорномор’я – святої православної Таврії.

Поделиться: