Наші святині. Миколаївський приморський храм Одеси

 

Якщо до Одеси їхати морем, першою спорудою, яка зустрічає гостей, є Миколаївський портовий храм – своєрідні духовні ворота міста. Колись міська портова церква стояла на Приморському бульварі. Але до наших днів вона не збереглася. Працівники порту розуміли, що для повнокровної його діяльності треба відродити святиню, де кожен охочий міг би помолитися перед далеким рейсом або повернувшись з нелегкого плавання.

Ініціатива відновлення храму належала керівництву порту. Будівництво розпочали навесні 1993 року, а завершили восени 94-го, якраз на двохсотрічний ювілей заснування Одеси. Нова святиня постала безпосередньо на березі моря поміж причалів – як своєрідна візитівка морської столиці України.

Миколаївський храм поєднав у собі візантійські та балканські архітектурні риси. Для одеситів це не просто портова церква, а пам’ятник загиблим морякам. На меморіальних плитах на його стінах вписані імена всіх, хто залишився в морі внаслідок бур, нещасних випадків або воєнних операцій. Морський музей Одеси на молитовну згадку про загиблих моряків передав церкві дзвони. Частина їх – зі зруйнованих храмів, частина – із затонулих човнів.

Як і попередня, нова церква носить ім’я святителя Миколая Чудотворця, архієпископа Мірлікійського. До нього здавна звертаються у молитвах мандрівники, а особливо ті, чия діяльність пов’язана з морем. Адже святий ще за свого земного життя і навіть після кончини допомагав людям виходити із найскрутніших ситуацій.

Сучасні моряки також вважають святителя Миколая своїм помічником і заступником. У тяжкі хвилини, що випадають їм на морі, звертаються до нього по допомогу.

Морський порт Одеси – один із найбільших у Чорноморсько-Азовському басейні. Щороку він приймає до чотирьох мільйонів пасажирів. За рік тут проходить близько 30 мільйонів тонн вантажу.

Для Одеси порт – її гордість, її душа.  Адже заснована вона саме як портове місто. За свою ж двохсотлітню історію зуміла гармонійно поєднати в собі риси транспортного, індустріального, курортного, культурного та духовного центру.

Місто відоме своїми подвижниками, прославленими Церквою в лику святих, своїми соборами, храмами та монастирями.  Православний храм у комплексі споруд морського порту не лише збагатив архітектурну палітру Одеси, але й ще раз підкреслив християнські корені нашої морської столиці.

Невибагливий за архітектурним рішенням, скромний і водночас оригінальний, він, мов добрий господар, зустрічає і проводжає усіх гостей Одеси, усіх, хто своє життя присвятив морю.

Поделиться: