Чому його розіп’яли як Христа. Пам’ять прп. Євстратія Посника

 

Великий піст перевалив за другу свою половину і декому, можливо, випробування постом, здається, перевищує його сили. В такий час добре згадати про тих, кого ще за життя прозвали посниками. Сьогодні їхній подвиг може здатись нереальним. У Києво-Печерській Лаврі декільком святим присвоїли ймення «посник». Пам’ять одного з них – преподобного Євстратія – ми відзначили кілька днів тому – 10 квітня. 

Його мощі спочивають поряд з гробницею преподобного Нестора Літописця у Ближніх печерах Києво-Печерської Лаври. Можливо, саме таке сусідство з одним з найвідоміших святих, призвело до того, що про преподобного Євстратія Посника тутешні екскурсоводи згадують не завжди. Це якось засмутило одну з відвідувачок печер, тому вона і вирішила написати житіє улюбленого святого. На рішення вплинуло не лише те, що живе вона поряд з Херсонесом, який пов’язаний з останніми днями життя святого. Справа ще й в тому, що святий сам одного разу з’явився їй уві сні. Її звати Нінель Петрівна Карпухина. За фахом – адвокат. Раніше писати їй доводилось лише нормативні документи, пов’язані з професійною діяльністю. За книгу, присвячену житію святого, взялася вперше.

Нінель Карпухина, письменниця: «Я думаю, что помогал мне сам Евстратий. Я в этом уверена, потому что в книге очень много историографии, очень много оборотов тех времён, которые я знать не могла, я их находила, они шли сами. Начиная с имени его мирського, почему-то легло «Юрко», - так, наверне его звали в детстве, потом он начал в пещерах свою подвижническую деятельность. Недаром он назывался «постник», потому что он с 12 лет не вкушал никакой скоромной пищи, только постную… Когда был набег хана Боняка в 1097 году, его вместе с другими иноками и группой мирян погнали в Крым».

Доля полонених вирішилась на невільницькому ринку Херсонеса. Преподобного Євстратія разом з його супутниками купив один юдей. Від полонених він вимагав зречення від православної віри, а коли почув відмову, почав морити їх голодом.

Людмила Мастерова, екскурсовод: «Многие начали умирать на 3-4 день. Все умерли и иудей видит, что остался жив один-единственный монах. На 14-й день он ещё был живой. Иудей понял, что именно от него он разорение получил, не получил мзду, на которую он рассчитывал и начинает издеваться над ним».

Усю свою лють жорстокий хазяїн спрямував на того, кого вважав причиною своїх збитків. Але страту раба вирішив зробити показовою. Напередодні юдейської Пасхи він розіп’яв Євстратія на хресті, а потім протнув його списом. Так преподобний отримав на своєму тілі ті ж самі рани, які мав Іісус Христос на Хресті. 

Перший друкований тираж книжки про преподобного Євстратія був зовсім невеликим, проте електронна версія книги є в Інтернеті у вільному доступі.

Незважаючи на популярність книги в електронних ЗМІ, Нінель Петрівна мріє про повторне друковане видання своєї книги, бо ж багато читачів користуються лише традиційними книжками.

Подвиг преподобного Євстратія унікальний навіть на тлі житій святих, які спочивають у Ближніх Печерах. Сьогодні біля його мощей хтось молиться про укріплення під час посту, інші просять зміцнення у православній вірі, від якої сам святий не зрікся навіть на хресті.  

Поделиться: