Перед нею молився Володимир Мономах. Церкві передали унікальну ікону 13 століття

 

Цю ікону називають сенсацією, унікальною історичною знахідкою, а також святинею, що постала з попелу. Ідеться про образ Богородиці «Розчулення». Після ретельного її вивчення українські вчені та історики констатували: ікона родом з тринадцятого століття. Її власником був святий князь Володимир Мономах. 

Жодних тріщин. Подряпини практично відсутні. Усі різьблення на кам’яній пластині розміром тринадцять на тринадцять сантиметрів – чіткі та виразні. На гіпсовій основі, зокрема, можна розгледіти апостолів Петра та Павла, святих воїнів Георгія та Феодора. Здається, ця реліквія залишилася поза часом. У тому, що вона належала Володимиру Мономаху – майже жодних сумнівів. Зі зворотного боку є загадковий напис. Історики розшифрували його. Кажуть, таки не підробка.

Григорій Полюшко, головний зберігач фондів Києво-Печерського заповідника: «Два князі київські мали в хрещенні ім’я Василій. Це Володимир Мономах і Володимир Великий. На звороті є напис «Господи, помоги рабу твоему Василию. Аминь». Це може бути Володимир Мономах або Володимир Великий. Але Володимир Великий по часу не підходить. А Володимир Мономах – десь близько».

Образ знайшли поблизу Канева на Княжій горі – понад вісімдесят років тому. У радянські атеїстичні часи старовинну ікону Богородиці «Розчулення» дбайливо переховували. Потім вона зберігалася в приватних колекціях. У Києво-Печерській Лаврі зауважують: символічно, що ікона повернулася в Православну Церкву саме зараз. Адже 2013-ого відзначатиметься 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 900-річчя сходження на престол князя Володимира Мономаха.

Ігуменя Серафима (Шевчик), голова Синодального відділу УПЦ «Церква і культура»: «То, что эта икона уцелела во время страшных испытаний, что нашли ее на пожарище, она осталась целой и невредимой на пожарище Батыевого нашествия – для нас это очень важно, потому что мы знаем: Богородица – нерушимая стена , которая спасала и будет спасать Украину».

7 квітня 2013 року, в день Благовіщення Богородиці, кияни та гості столиці зможуть прикластися до святині. Цього дня у Києво-Печерській Лаврі відбудеться урочисте богослужіння перед унікальним образом. Друга нагода побачити ікону, що належала Володимиру Мономаху, з’явиться 20 квітня. На свято Похвали Пресвятої Богородиці її знову виставлять для поклоніння у Лаврі.

Поделиться: