Територія добра. Благодійна акція «Безпорочне серце»

 

Коли лікарі ставлять дитині діагноз «вроджена вада серця», сім’я залишається один-на-один з бідою. Побоюючись відкритої операції на серці, багато батьків прагнуть відкласти хірургічне втручання. Як за соломинку, вони хапаються за можливість провести лікування новим, ендоваскулярним, безкровним методом. Однак цей сучасний і безпечний варіант операції – надзвичайно дорогий, і для більшості батьків не доступний. Та все ж вихід є. І подарувати надію на одужання хоча б одному маленькому пацієнту кардіоцентру може кожен із нас.

На думку лікарів, вроджена вада серця – та хвороба, при якій дуже важливо не гаяти часу. Навіть новонароджених крихіток кладуть на операційний стіл. Оптимальний термін для закриття між-перед-серцевої перегородки – це вік від двох до семи років. Тому що потім вада серця призводить до невідворотних наслідків: змінюється м'яз серця і судини в легенях, і часто лікарі вже нічим не можуть зарадити.

Сергій Сіромаха, головний лікар інституту серцево-судинної хірургії: «Примерно в год рождается в Украине коло 4,5-5 тысяч детей с врожденными пороками сердца. Оперируются около 3-3,5 тысяч. Часть детей не нуждаются в операции в связи с малой формой порока. А часть детей погибают. Потому что не получают оперативное лечение. Эта часть, которая погибает - это около тысячи детей в год. По подсчетам ассоциации кардиохирургов».

Через два місяці киянці Лері Коноплій виповниться десять років. Усі ці роки дівчинка жила чекаючи операції на серці – її діагноз не давав іншого вибору. Сама операція в Інституті серцево-судинної хірургії імені Амосова тривала всього півтори години. Відбулася вона вчора, а вже сьогодні Лера готується до виписки додому. Втім, про свою хворобу вона ще не навчилася говорити як про таке, що відбулося у минулому.

Валерія Коноплій, пацієнтка: «У меня порок сердца врожденный. Мне поставили спираль во время операции. Я все помню. Я не спала, с ними общалась, смотрела все. Было интересно. Боли не чувствовала, почти ничего не чувствовала».

Дітей з таким діагнозом, як у Лери, в інституті Амосова щорічно оперують близько трьох сотень. Ще близько ста пацієнтів проходять аналогічне лікування в інших кардіоцентрах України. Та черга на ендоваскулярні операції, як і раніше, величезна. Проблема полягає в закупівлі дорогих імплантатів. Їх в Україні не випускають. А з ними тільки хірурги амосівської  клініки щорічно могли б оперувати не менше п'ятисот пацієнтів.    

Ігор Дітківський, ендоваскулярний хірург: «Операция такая протекает, длительность ее около часа всего, и ребенок получает абсолютно здоровое сердце. Особенностью этих эндоваскулярных операций является то, что она делается без разреза, без остановки сердца, без глубокого наркоза, искусственного кровообращения и характеризуется быстрой реабилитацией».

Суть операції така: через прокол у стегні мініатюрні медичні інструменти потрапляють у серце по судинах. Якщо вада малого діаметру, то хірурги вводять у серце спіраль, якщо ж великого – то своєрідну «парасольку», так званий «оклюдер».    

Ігор Дітківський, ендоваскулярний хірург: «Вот, например, мы сейчас видим оклюдер, котрый сложен в тоненькую очень трубочку. Этот эклюдер позволяет закрыть дефект в сердце 3 см. Но помещается он в 5мм трубочке. Через прокол на ноге она по ходу сосудов крупных проникает прямо в сердце».

За кордоном ендоваскулярні операції проводять уже чверть віку, в Україну ж безкровна хірургія прийшла лише на початку двотисячних. Однак кількість операцій в Україні залежить не від професіоналізму лікарів, а від вартості імплантатів. Кожний оклюдер, або спіраль оцінюються в декілька тисяч доларів – суму, недосяжну для більшості сімей хворих дітей.

Сергій Сіромаха, головний лікар інституту серцево-судинної хірургії: «Вообще, медицина-дорогая вещь. А кардиохирургия - особенно. Если говорить о высоких технологиях- то вот эти все устройства эндоваскулярные они как хайтек в хирургии - они стоят громадных денег. К сожалению, не всегда мы можем получить бюджетное финансирование. В этом году институт финансируется примерно на десять процентов потребностей. И, конечно, в первую очередь эти средства будут пущены на оказание экстренной помощи. На оказание помощи бойцам и беженцам из зоны АТО. А также детям. Которые не могут ждать операций или откладывать их. На очень дорогие имплантаты у нас денег не будет. И закупать их, скорее всего, институт не будет вообще».

У зв'язку з кризою в країні, дороге лікування може виявитися ще більш недоступним. Тому  Український фонд допомоги вирішив провести благодійну акцію «Безпорочне серце».

Роман Беценко, координатор програм «Українського фонду допомоги»: «Цель этой акции - это сбор средств на проведение необходимых для операции оклюдеров. То есть той самой заплатки, которая позволяет щадящее провести детям операцию, после которой дети на третий-четвертый день уже будут находиться дома. Это совместная компания Украинского фонда помощи и Приватбанка, которая стартовала в марте 2015 года».

Якщо ви хочете допомогти дітям з вадами серця, долучайтеся до благодійної акції під назвою «Безпорочне серце – Дозвольте битися дитячим серцям». Деталі участі в акції — на сайті фонду: «ufond.ua».

Сергій Сіромаха, головний лікар інституту серцево-судинної хірургії: «Помощь любых организаций, которые помогут не нам, а помогут детям - нашим пациентам крайне важна в наш непростой час. Тем более что у людей денег все меньше и меньше спонсоров меньше, поэтому каждый спасенный ребенок имеет огромное значение и для вас, и для нас».

Журналіст: Пєтухова О.

Оператор: Грязнов Ю.

Поделиться: