Київ, якого не знають. Музей історії Києва презентував нову книгу

 

«Київ, якого не знають» представили широкому загалу. І що символічно – в музейних стінах. Книгу про Київ презентували в Музеї історії Києва. Це вперше опублікований рукопис оригінального мислителя і мистецтвознавця срібного віку Євгена Кузьміна. З несподіваним поглядом на історію столиці. Орфографію зберегли дореволюційну, тобто часів царської імперії. Оскільки в рукописі йдеться про 300-річчя Києво-Печерської Лаври, яка була заснована 1616-го року, то історики датують «київський текст Кузьміна» 1916-м роком.

Полюбити Київ всім серцем, стати  киянином, не  за пропискою, а за станом душі  допоможе  “київський текст”  Євгена Кузьміна – мислителя срібного віку, впевнений укладач книги професор Василь Ульяновський.

Олена Бойко, директор видавництва «Либідь»: «Ми щасливі запропонувати киянам книгу про місто, якого ми справді не знаємо. Люди одразу почнуть читати і питати, чого ми там н заємо? Та сама Софія, та сама лавра. А от з тієї точки зору, якої дивився сам Кузьмін вони виглядають інакше для себе розкриваєш своє рідне місто».

Де в Києві була вулиця Чорна грязь? Що сказав онук Чингізхана, коли перед його очима постав  золотоверхий град  на берегах Дніпра? Які сережки з 13-го століття називають “київськими”? І що дало привід литовському князю Вітовту обуритися, що через “господ грецької віри” величний храм Софії Премудрості Божої став хлівом… Євген Кузьмін розповів і про хрест Єфросинії Полоцької як справжній  шедевр ювелірного мистецтва. Відомо, що княгиня-інокиня замовила його для  монастиря. Її мощі тривалий час лежали в Києво-Печерській Лаврі. 

Василь Ульяновський, професор, укладач книги: «Книга розрахована на інтелектуального читача, сам Кузьмін говорив: "Інтелект полягає в тому що інтелектуальна людина в краплині роси побачить увесь світ”, а нерозумна людина подивиться на Сонце і скаже просто великий ліхтар. Наш розум, інтелект і царство Боже – всередині нас - оцей текст підкреслює оцю його знамениту фразу».

Євген Кузьмін — київський мислитель срібного віку. Народився 1868-го року. Був військовим. Став мистецтвознавцем. Самовіданно захищав київську старовину.

В сталінську добу репресували. Вислали  як «соціально-небезпечний елемент» до  Казахстану. Колекцію живопису, зібрану Кузьміним, пограбували. На щастя, його  рукописи зберегли дві закохані в нього жінки.

Лариса Амеліна, науковець Національного художнього музею України: «В нашому музейному архіві зберігається давній рукопис з 1966-го року. Звичайно ніхто його не публікував , це вперше в книзі Ульяновського “Кузьмін. Київ, якого не знають».

Євген Кузьмін – київський мислитель срібного віку – вважав, що варто жити лише прекрасними почуттями і величними  помислами! Тим більше в місті, яке у древніх літописах називається “святим градом”!

Журналіст: Світла А.

Оператор: Лук’яненко С.

Поделиться: