Народний герой. Козак Мамай на картинах київської художниці Катерини Косьяненко

 

 Кажуть, що народний герой козак Мамай з’являється у найважчі для людей, для країни часи. Так склалося, що виставка прославленої української художниці Катерини Косьяненко «Мої Мамаї» відкрилася в нинішній напружений час для українців.
 Виставку представлено в столичній галереї «КалитаАртКлуб”. Картини художниці – втілення класичної української образності. Роботи Катерини Косьяненко стилістично близькі до творів народного українського образотворчого мистецтва та барокового іконопису. У сюжетних лініях картин — традиційні теми та мотиви. Втім  художниця інтерпретує світ народних цінностей та філософії.  Серія картин про Мамая відображає уявлення народу про національного героя.
Катерина Косьяненко художниця: "Оскільки я закінчувала факультет сценографії в українській академії мистецтва, я вирішила підійти до цієї теми трошки театрально, трошки кінематографічно, зробити таку розкадровку життя Мамая".
 
Ще в студентські роки Катерині часто доводилося зображувати в усіх деталях канонічну версію картини про Мамая. Зізнається, що один і той же епізод з сидячим під дубом бандуристом ще тоді став нецікавим. Захотілося дізнатися про інші обставини його життя, зробити історичний екскурс, драматургічну розкладку його біографії.
 Катерина Косьяненко: "Мені стало цікаво представити цього героя в якомусь незвичному світлі, з якоїсь незвичної точки зору. Тому тут є дитинство мамая, «Малий Мамай». Картина Катерини, це я так думаю, що це могла би бути мама. Ось такі різні не канонічні композиції сюжети. Простір, в якому він міг існувати небо, що його оточувало".
 
 Художниця майстерно інтерпретує складні живописні рішення. Кожна деталь в роботі художниці, кожен персонаж має багатозначну роль.
 
Катерина Косьяненко: "Яким було його дитинство, хто міг з ним товаришувати, ким могли бути його батьки, його друзі. Тобто подивитися на цю тему не з канонічної точки зору, бо народна картина Мамай це канонізоване зображення, кожний предмет має своє символічне навантаження". 

,

 Катерині хотілося розповісти про загальнолюдські поняття, що існують поза часом, про почуття  щастя, біль утрати, любов та смерть. Адже проходячи через усі випробування, людина зміцнює свій дух. І саме тому герой в розумінні пані Косьяненко – не воїн на полі бою, а скоріше воїн духу.

Поделиться: