Подвижники Карпатської Русі. Преподобні Олексій та Іов

 

21-22 жовтня православні Закарпаття вшановували двох святих, яких вважають покровителями свого краю. Преподобних Олексія Карпаторуського та Іова Угольського русини називають «плоть від плоті своїми»:  тут вони народилися і пройшли земний шлях випробувань, тут вони прославлені.

Іза знане як «село святих». Лише в першій половині ХХ століття з цього закарпатського села вийшло 160 монахів. Пам’ять про двох із них тут бережуть особливо трепетно.

В Ізькому Миколаївському монастирі щодень безліч паломників звідусіль. Його засновник – Олексій Кабалюк – народився у греко-католицькій родині, але у дорослому віці свідомо обрав Православ’я. За сповідування віри зносив переслідування як від австро-угорської, так і від радянської влади. Коли ж прийняв священний сан, селяни возили його під копною сіна, ховаючи від жандармів. Для багатьох православних русинів він був єдиним священиком, якого ті бачили за все своє життя.

На початку ХХ століття у Закарпатті за сповідування Православ’я, а тим паче за приналежність до православного священства часто позбавляли і волі, і життя. Але свій вибір преподобний Олексій підтвердив і за першої ж можливості заснував у рідному селі Миколаївський монастир. У його стінах він і закінчив свій земний шлях.

Інший уродженець села Іза – Іов Кундря – народився в сім’ї, де виховувалося п’ятеро дітей, але тут така родина не вважалася багатодітною. Десятирічним хлопчиком присягнув на хресті стати монахом і берегти православну віру. Напередодні Другої Світової, розуміючи, що його змусять воювати проти братів-слов’ян, втік від мадяр-фашистів у Росію. Та тільки-но він перетнув кордон – отримав від «трійки» НКВС 25 років таборів.

Через багато літ Іов повернувся на Закарпаття і прийняв прийняв церковний сан. До кінця своїх днів він був настоятелем храму святого великомученика Димитрія Солунського в селі Мала Уголька.

У духовному заповіті Іов Угольський заборонив своє тіло після смерті будь-куди вивозити. Тож лише напередодні його канонізації мощі перенесли з цвинтаря до храму. Прославлення Іова Угольськогно у сонмі святих відбулося 2008 року.

Поделиться: